INTERNATIONAL   KARATE   ASSOCIATION   POLAND

Karate-do.net.pl

Kubotan - krótka pałeczka przy kluczach, z wyglądu przypominająca breloczek o długości (5,5 cala/14 cm) i średnicy (0,56 cala/ 1,5 cm), służąca do samoobrony, została opracowana przez Sensei Soke Takayuki Kubota. Kubotanem wykonujemy uderzenia, naciski i dźwignie na punkty witalne na ciele człowieka (np.: splot słoneczny, żebra, kręgosłup, golenie, nadgarstki, nasadę nosa itp.). Kluczami przymocowanymi do kubotana można również zadawać uderzenia, co znacznie zwiększa jego skuteczność.

Kubotan jest zastrzeżoną i opatentowaną przez Sensei Soke Takayuki Kubota bronią, która została opracowana jako narzędzie dla policjantów, ułatwiające zatrzymanie podejrzanego bez trwałych uszkodzeń na ciele. Broń ta zyskała ogromną popularność w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to Kubota zaczął szkolić policje w Los Angeles. W niektórych kręgach nazywany jest „instrumentem regulacji położenia” lub „doradcą”. Obecnie kubotan nauczany jest w ramach szkoły Gosoku-ryu.

W Polsce nie ma ustawy i przepisów regulujących użycie kubotana, ale wybierając się w podróż do Stanów Zjednoczonych czy wielkiej Brytanii możemy spotkać się z ograniczeniami dotyczącymi użycia tej broni.